KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 4444615
nr 444 4615
Akvarell
sign. Fontän 1800-talets slut 32x24, [skada; spricka; repa; nagg eller slitage]
måndag 18 december 2006
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Tenn
Metalliskt grundämne; Sn. Förekommer främst i mineralet kasseteri; tennsten.
Silver
Mässing
Farstagods